Jaką pralkę kupić?

Kategorie AGD0 Komentarzy

Jeszcze jakiś czas temu nie było zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o kupno nowej pralki. Niektórzy z nas pamiętają sędziwe franie czy polary, które były spełnieniem marzeń w wielu gospodarstwach domowych. Dzisiaj, kiedy wchodzimy do supermarketu, może rozboleć nas głowa. Do wyboru mamy wiele marek, modeli i różnych rozwiązań, które proponują nam producenci.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na zakup pralki?

Pralka automatyczna czy wirnikowa
Pralka do zabudowy czy wolnostojąca
Pralka ładowana od góry czy od przodu
Pojemność i głębokość pralki
Prędkość wirowania
Klasa energetyczna
Dodatkowe funkcje

Dzisiejsze pralki proponują nam zaawansowane technologie. Wiele z nich wyposażona jest w wyświetlacze i programatory, które sterowane są układami elektronicznymi. Jeśli decydujesz się na zakup pralki, powinieneś zacząć od odpowiedzi na pytanie: „czy ma to być pralka automatyczna czy też wirnikowa?”.

Pralki wirnikowe zostały wyparte przez nowsze modele i są rzadziej spotykane w sklepowych magazynach. Można jednak oczywiście je nadal kupić. Czym różni się taka pralka? Jej praca odbywa się za sprawą kręcącego się wewnątrz wirnika. Jest to proste rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że urządzenie takie musi być stale wypełnione do pewnego poziomu wodą. Utrudnieniem może być też brak opcji płukania i wirowania. Pralki wirnikowe różnią się dość znacząco od automatycznych. Są lżejsze, a więc ich wniesienie na wysokie piętro w bloku nie będzie stanowiło problemu. Mają też niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je dowolnie ustawiać w naszych łazienkach – szczególnie tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Ze względu na nieskomplikowaną budowę pralki wirnikowe są o wiele tańsze i łatwiejsze w naprawach czy kosztach eksploatacji.

Pralka automatyczna wyposażona jest w elektronikę, która steruje nią w sposób bezobsługowy. Już najtańsze modele posiadają programator, który będzie podpowiadał, co należy zrobić w kolejnych sekwencjach prania. Urządzenie to wykona wszystkie czynności – od fazy wstępnej prania do końcowej – automatycznie. Nie musimy się martwić o temperaturę i czas prania, czy zastosowanie odpowiedniego środka piorącego, ponieważ wystarczy wybrać odpowiedni program. Oprócz tego pralkę automatyczną można zaprogramować timerem, jeśli chodzi o pranie z opóźnieniem. Możemy na przykład wrócić z pracy i wyładować zakończone przed chwilą pranie. Pralka automatyczna jest oczywiście o wiele cięższa, będzie więc problem z wniesieniem na wysokie piętra. Ma też dużo większe rozmiary niż wspomniana wcześniej frania i bardziej skomplikowaną budowę. A więc eksploatacja będzie droższa. Czasem jej naprawa jest wręcz niemożliwa ze względu na zabudowanie modułu w nierozbieralnej obudowie. Wadą będzie także jej cena – dobra pralka to koszt powyżej 1000 zł.

Niektóre modele pralek automatycznych nadają się do zabudowy. Jest to pomysłowe rozwiązanie, które pozwoli wkomponować urządzenie w wystrój łazienki. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo miejsca w łazience.

Pralka wolnostojąca daje nam jednak większe pole manewru. Kiedy nie zamierzamy meblować naszej łazienki lub kiedy nie jesteśmy ograniczeni rozmiarami łazienki, warto wybrać pralkę wolnostojącą, ponieważ w każdej chwili będziemy mogli ją przestawić.

Kupić pralkę ładowaną od góry czy od przodu

Pralka ładowana od frontu zaopatrzona jest w szklane drzwiczki, przez które widać proces prania i w razie czego można szybko zareagować, jeśli coś idzie nie tak. Częstym problemem stają się jednak uszczelki drzwi, które po prostu po pewnym czasie nie wytrzymują ciągłego domykania. Przy pralce tego modelu trzeba także się schylić, aby wyciągnąć pranie. Może być to utrudnieniem dla niektórych osób.

Pralka ładowana od góry różni się sposobem umieszczenia bębna. Nadaje się na do małych łazienek, ponieważ dzięki drzwiom, umieszczonym w górnej części pralki, zaoszczędzimy sporo miejsca. Możemy zatem ustawić ją bezpośrednio przy kabinie prysznicowej bądź umywalce.

Warto także zwrócić uwagę na głębokość pralki – szczególnie jeśli mamy wieloosobową rodzinę. Po prostu w małym bębenie nie będzie nam się mieściło całe pranie. Standardowe pralki charakteryzują się głębokością około pół metra. W większych modelach zdarzają się także wartości 60 lub 70 cm. Pralki określane mianem Slim są głębokie na 40 cm, a Super Slim – poniżej tej wartości. Pamiętajmy, że standard każdej pralki to 60 cm. W tym miejscu warto także podkreślić, że pralki wirnikowe obsługują zwykle tylko 2-3 kg prania.

Czy prędkość wirowania pralki jest ważna?

Nie jest to najistotniejszy czynnik przy doborze pralki. Pamiętajmy jednak, że duża prędkość wirowania będzie niszczyła naszą odzież. Nawet jeśli pralka posiada prędkości wirowania 2000 obrotów na minutę, trzeba pamiętać o tym, że raczej nie będziemy korzystać z tej funkcji. Do codziennego prania wystarczy nam w zupełności 600-800 obrotów. Większe prędkości będą powodowały uszkodzenia tekstyliów. Nadają się one jedynie do wirowania pościeli.

A co z klasą energetyczną pralki?

Wszelkie urządzenia powinny dziś być oznaczone klasą energetyczną (od A do G). Nowa pralka posiada dziś zwykle klasę A. Jednak i tutaj spotkamy modele z rozszerzonymi wariantami klasy A – a więc A+, A++ oraz A+++. Im więcej plusów, tym niższy pobór mocy. Jeśli wybierzesz pralkę z trzema plusami, może okazać się, że miesięcznie zaoszczędzisz nawet 50 zł. Klasę energetyczną znajdziesz na specjalnej kolorowej etykiecie, która powinna być przyklejona do pralki przed zakupem. Umieszczona będzie tam również informacja o poborze wody. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ może być to spora oszczędność. Pralki potrafią zużywać od 30 do 100 litrów wody.

Dodatkowe funkcje pralek

Na koniec zatrzymajmy się na dodatkowych funkcjach pralek. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe rozwiązania, które umożliwiają nam pranie parowe, sterowanie pralką za pomocą smartfona, a także automatyczne rozpoczęcie i zakończenie pracy pralki czy technologie bąbelkową. Czy jest ci to potrzebne? Odpowiedź musisz znaleźć sam.

Dodaj komentarz